ДПА
Що таке ДПА і чим воно відрізняється від ЗНО? В чому переваги проведення ДПА у формі ЗНО? Чому це важливо для реформування шкільної освіти?
ДПА – це державна підсумкова атестація, або знайомі більшості з дитинства «випускні іспити».
Раніше випускні іспити для 11 класу проводилися безпосередньо в школі та оцінювалися за 12-бальною шкалою. ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання) здавалося окремо, у формі тесту і окремо оцінювалося відповідними балами.
В 2015 році був проведений експеримент – поєднання ДПА (випускного іспиту) та ЗНО (зовнішнього незалежного оцінювання) з української мови.
Така практика дала позитивні результати, оскільки дозволила учням зосередитися на підготовці саме до ЗНО, не витрачаючи час та зусилля ще й на здачу випускного іспиту з української мови.
У 2019 році як оцінки за ДПА для випускників старшої школи закладів загальної середньої освіти буде зараховано результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох навчальних предметів (наказ Міністерства освіти і науки України від 22 серпня № 931 «Деякі питання проведення в 2019 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти»):
1) українська мова і література (українська мова);
2) математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття) – за вибором випускника;
3) навчальний предмет за вибором випускника (математика, історія України, англійська, іспанська, німецька, французька, мови, біологія, географія, фізика, хімія).
Звертаємо увагу, що для проходження ДПА можна обрати й математику, й історію України.
У разі проходження ДПА у формі ЗНО з іноземної мови, випускники старшої школи закладів загальної середньої освіти, які вивчали цю іноземну мову:
- на рівні стандарту або академічному рівні, отримують оцінку за державну підсумкову атестацію за результатами виконання завдань 1–32 і 49–59 (43 завдання);
- на профільному рівні, отримують оцінку за державну підсумкову атестацію за результатами виконання усіх завдань тесту (59 завдань).
Також у 2019 році ДПА у формі ЗНО з української мови і літератури (українська мова), математики або історії України (період ХХ – початок ХХІ століття) проходитимуть учні (слухачі, студенти) закладів профейсної (професійно-технічної), вищої освіти, які в 2019 році здобудуть повну загальну середню освіту.
Як оцінки за ДПА буде зараховано результати виконання всіх завдань сертифікаційної роботи або частини з них (залежно від навчального предмета).
У 2008–2009 роках результати зовнішнього незалежного оцінювання за шкалою 1–12 балів було зараховано випускникам закладів загальної середньої освіти (далі – випускники) як оцінки за державну підсумкову атестацію за освітній рівень повної загальної середньої освіти.
Починаючи з 2015 року, результати зовнішнього незалежного оцінювання для випускників знову зараховують як оцінки за ДПА.
У 2015 році як оцінку за ДПА випускники могли зарахувати результат зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури (частина з української мови). У 2016 році – з двох навчальних предметів: української мови і літератури та математики або історії України (за вибором учасника).
У 2017, 2018 роках як оцінки за ДПА зараховували результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох навчальних предметів: українська мова і література (частина з української мови); математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття); навчальний предмет за вибором випускника (математика, історія України, англійська, іспанська, німецька, російська, французька, мови, біологія, географія, фізика, хімія).
ДПА з даного предмету включає теми, які були пройдені школярами в програмі 7-9 класу.
Відповідно, білети охоплюють біологічну будову і поведінку людини (Міносвіти радить виділяти під ці питання 70% обсягу квитка), а також теми, що стосуються грибів і лишайників, рослинного і тваринного світу, бактерій та інших організмів (такі питання становлять ще 30% від обсягу білету).
Успішна здача іспиту залежить від того, наскільки школяр добре освоїв наступні теми:
- роль біології у сучасному світі (учень повинен не просто знати визначення, але і застосовувати отримані знання на практиці);
- методики, за допомогою яких проводиться вивчення організмів та об'єктів у біології;
- основні класифікаційні ознаки організмів;
- способи практичного використання для забезпечення життєдіяльності людини рослин і тварин, грибів та бактерій;
- взаємодії різних видів між собою;
- особливості будови клітин і організмів в цілому;
- профілактика, попередження захворювань і надання першої медичної допомоги в побутових ситуаціях.
Складність білету забезпечується різноманітністю не тільки часом, але і форм завдань:
- 75% завдань — відкриті та закриті тести. Тут все просто — потрібно вибрати одну або декілька вірних літер у переліку відповідей, встановити відповідності або вписати терміни;
- 25% завдань припускають роботу з великими масивами статистичного матеріалу у вигляді діаграм, графіків і таблиць.
Підсумком має стати виявлення причинно-наслідкових зв'язків, узагальнення висновків і аргументація на користь своєї точки зору.